Albertsons Matchups 9/18 – 9/24

Albertson Albertsons Matchups 9/18   9/24
Here are this weeks Albertsons Matchups are based on Southern California Albertsons ad. You can read the official Albertsons Coupon Policy.

Best Meat Deals

Moran’s 80% Lean Ground Beef Patties, 10ct- $10.00

Steakhouse Choice Boneless Beef Eye of Round Roast- $3.99/lb

Foster Farms Bone-In Split Chicken Breasts- $.99/lb
limit 2 packages

Sanderson Farms Chicken Drumsticks, Thighs, or Leg Quarters- $1.29/lb

Atlantic Salmon Fillets- $6.88/lb

Johnsonville Grilling Sausage Links, 17.63-19oz- $3.99
$1/2 Johnsonville Fresh Italian Sausage Product, exp. 10/19/13 (SS 09/08/13)
$1/1 Johnsonville Italian Sausage printable
$1/1 Johnsonville Sausage Product printable
Pay $3.49 each when you buy 2

Hormel Natural Choice Lunchmeat, 8oz- $2.99
$1/2 Hormel Natural Choice Product printable
$1/2 Hormel Natural Choice Deli Sandwich Meat or Chicken Strips, exp. 10/7/13 (SS 08/11/13)
$1/2 Hormel Natural Choice Deli Sandwich Meat, Chicken Strips or Chicken and Smoked Sausage Product printable
Pay $2.49 each when you buy 2

Best Produce Deals

White Corn in Husk- $.20 each

Mini Seedless Watermelon- $1.99 each

Large Red, Yellow or Orange Bell Peppers- $.99 each

Hass Avocados- $.99 each

Tomatoes on the Vine- $1.99/lb

Large Bartlett Pears- $.99/lb

Gala Apples- $1.29/lb

Special Promotions

Buy 10, Get 500 Labels For Education Bonus Points – Gives Your School Money!

Post Grape Nuts 24oz, Great Grains 14-16oz, Shredded Wheat 15-18oz, Fruity Pebbles 15oz, Honey Bunches of Oats Cereal 15.5-18oz- $2.99 each
$1/1 Honey Bunches of Oats Cereal, exp. 9/29/13 (SS 08/18/13 R)
$1/2 Post Cereals and Treats printable
$1/2 Post Honey Bunches of Oats printable
Pay $1.99
– bigger boxes

Campbell’s Condensed Soup, 10.5-11.5oz- $1.00 each
$0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle, Tomato or Cream of Mushroom Soup, exp. 10/31/13 (SS 09/08/13)
$1/5 Campbell’s Condensed Great For Cooking Soup printable
$0.40/2 Campbell’s Condensed Soup, exp. 10/31/13 (SS 09/08/13 R)
$0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, exp. 10/31/13 (SS 09/08/13)
$0.40/3 Campbell’s Condensed Soups printable
$1/5 Campbell’s Condensed Soups printable
Pay $.80 each when you buy 2 or 5

Swanson Broth, 32oz- $2.00 each

Campbell’s Skillet Sauces, 9oz- $2.00 each
$1/1 Campbell’s Skillet or Slow Cooker Sauce, exp. 10/15/13 (SS 08/25/13)
$1/1 Campbell’s Skillet Sauces printable
Pay $1.00

Campbell’s Chunky Soup, 18.6-19oz- $2.00 each
$0.50/2 Campbell’s Chunky Soup and Chili, exp. 10/31/13 (SS 09/08/13)
$0.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili printable
$0.50/2 Campbell’s Chunky Soup or Chili printable
Pay $1.75 each when you buy 2

Campbell’s Slow Cooker Sauces, 13oz- $2.00 each
$0.75/1 Campbell’s Slow Kettle Style Soup printable
$1/1 Campbell’s Skillet or Slow Cooker Sauce, exp. 10/15/13 (SS 08/25/13)
$1/1 Campbell’s Slow Kettle Style Soup or Gourmet Bisque printable
Pay $1.00

Prego Pasta Sauce, 14.5-24oz- $2.00 each
$0.40/2 Prego Italian Sauce, exp. 10/31/13 (SS 09/08/13)
Pay $1.80 each when you buy 2

Pepperidge Farm Goldfish Crackers, 6.6-8oz- $1.50 each

Pepperidge Farm Garlic Toast, 9.5-11.25oz- $2.50 each
$0.40/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls, exp. 11/17/13 (SS 09/08/13)
$0.40/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls, exp. 11/3/13 (SS 09/08/13)
Pay $2.10

Pepperidge Farm Cake or Turnovers, 11.5-19.6oz- $2.50 each

Pace Salsa or Picante Sauce, 16oz- $2.00
$0.60/2 Pace Product, exp. 10/20/13 (SS 08/25/13)
Pay $1.70 each when you buy 2

Campbell’s V8 Splash Juice, 64oz- $2.00 each

Glad Freezerware 2ct, Gladware 3-8ct, or Cling Wrap 200ft- $2.50 each

Glad Trash Bags, 25-50ct- $6.99

Other Great Deals

Must Buy 4: Coke, Diet Coke, or Coke Zero 12pk or 8pk bottles- $2.99 each

Must Buy 4: 7-Up, Squirt, or Sunkist 2-Liter- $.89 each

Must Buy 15: Powerade 32oz- $.67 each

Must Buy 5: Coke, Diet Coke or Fanta 2-Liter- $1.00 each

Must Buy 3: 7-Up, Squirt, or Sunkist 12pk cans or 8pk bottles- $3.33 each

Must Buy 3: Pepsi, Diet Pepsi, or Pepsi Max 12pk cans or 6pk bottles- $3.33 each

Must Buy 3: Coke, Diet Coke, or Coke Zero 6pk bottles- $2.67 each

Crystal Geyser Alpine Spring Water or Albertsons Purified Water, 24pk- $1.99 each
limit 2

Sambazon or Juiceology Juice, 10.5-15.2oz- $2.50 each
$2/1 Sambazon Organic Juice or Smoothie printable
Pay $.50

Must Buy 4: Nabisco Snack Crackers 3.5-9.1oz, Toasted Chips 8.1oz, Ritz Crackers 8.8-15.1oz, or Chips Ahoy! Cookies 9.5-13oz- $1.99 each
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 9/21/13 (SS 08/11/13 R)
$1/3 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 9/21/13 (SS 08/11/13)
Pay $1.61 each when you buy 4 and use (2) coupons

Albertsons Ice Cream, 1.5qt- $2.50 each
limit 4 total
$0.35/1 Real California Cheese Product printable
Pay $2.15 each

Buy (4) Kraft BBQ Sauce, 17.5-18oz- $1.00 each, Get (1) Kraft Cheese Singles 10.7-12oz FREE
– like paying $.80 each when you buy all 5 products!

Fritos or Cheetos, 8.75-10.25oz- $1.99 each

Kraft Cheese Singles, 10.7-12oz- $1.99 each

Van Camp’s Baked Beans, 15oz- $1.00 each

Dannon Activia, Danimals, or YoBaby Yogurt, 4-6ct- $2.00 each
$1/1 Activia 4pk, exp. 9/29/13 (SS 08/04/13 R)
$0.75/1 Dannon Danimals Product, exp. 10/20/13 (SS 09/15/13 R)
$0.75/1 Dannon Danimals Product, exp. 10/20/13 (SS 09/15/13)
Pay $1.00

Healthy Choice Dinners or Steamers, 8.5-12.5oz- $2.00 each
$1/2 Healthy Choice Caf? Steamers Frozen Meals printable
Pay $1.50 each when you buy 2

Alta Dena or TruMoo Milk, 64oz- $2.50
$0.55/1 TruMoo Flavored Milk printable
Pay $1.95

International Delight Coffee Creamer, 32oz- $2.99 each
$0.55/1 International Delight Coffee Creamer printable
$1/1 International Delight Coffee Creamer printable
Pay $1.99

DiGiorno or CPK Pizza for One, 5.5-9.48oz- $2.99 each
$1/2 DiGiorno Small Pizza, exp. 9/30/13 (RP 08/25/13)
Pay $2.49 each when you buy 2

Starbucks Iced Coffee, 50.7oz- $4.99
$1/1 Starbucks Discoveries Cafe Favorites printable
$0.75/1 Starbucks Discoveries Iced Cafe Favorites, exp. 11/10/13 (SS 09/15/13 R)
Pay $3.99

Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits, 16.3oz- $1.25 each
$0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. (SavingStar Deposit)
$1/3 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
$0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
Pay $.78 each when you buy coupon and SavingStar!

Yoplait Frozen Yogurt, 16oz- $2.50 each
$1/1 Yoplait Frozen Yogurt or Frozen Novelty Carton (RP 06/23/13)
Pay $1.50

Hawaii’s Own Drinks, 12oz frozen concentrate- $1.00 each

Ken’s Salad Dressing, 16oz- $2.00 each
$1/1 Ken’s Dressing, exp. 9/30/13 (SS 08/11/13)
$1/2 Ken’s Products printable
Pay $1.00

Buitoni Refrigerated Pasta or Sauce, 9-15oz- $3.50 each
$1/1 Buitoni Refrigerated Pasta or Sauce, exp. 10/31/13 (SS 08/04/13 R)
Pay $2.50

General Mills Cheerios 8.9-13.1oz, Nature Valley Bars or Thins 6-10ct, or Fiber One Bars or Brownies 5-6ct- $2.50 each
$0.50/1 Cheerios Cereal (SavingStar Deposit)
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars printable
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars, exp. 11/2/13 (SS 09/08/13 #2)
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars (SavingStar Deposit)
$1.10/2 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft Baked Oatmeal Squares printable
$0.50/1 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13)
$1/2 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13 R)
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins, Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, Fiber One Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Product, exp. 11/2/13 (SS 09/08/13 #2 R)
$0.50/1 Nature Valley Granola Thins, exp. 10/5/13 (SS 08/11/13)
$0.50/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Caolorie Product, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13)
$1/2 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Caolorie Product, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13 R)
$1.10/2 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products Bars, Brownies, Cakes or Fiber One Protein Chewy Bars printable
Pay $1.70 each when you buy 2 Nature Valley Granola Bars using coupon and SavingStar

Snyder’s of Hanover Pretzel Pieces, 10-12oz- $3.00
$0.50/1 Snyder’s of Hanover Flavored Pretzel Pieces or Seasoned Sourdough Nibblers (SavingStar Deposit)
Pay $2.50

Green Mountain or Donut House Coffee, 12ct k-cups- $5.99 each
$1/1 Green Mountain Coffee K-Cup Pack printable
Pay $4.99

Essentials Everyday Cereal Bars, 6.34-10.4oz- $2.99 each
$1.50/2 Essentials Everyday Breakfast Bars, Granola Bars or Fruit Snacks, exp. 9/21/13 (RP 08/25/13 R)
$1/2 Essentials Everyday Product, exp. 9/21/13 (RP 08/25/13 R)
Pay $2.24 each when you buy 2
*good price

Essentials Everyday Cranberry Juice Cocktail Blends, 64oz- $2.99 each
$1/2 Essentials Everyday Product, exp. 9/21/13 (RP 08/25/13 R)
Pay $2.49 each when you buy 2

Brach’s Candy Corn or Mellowcreme Pumpkins, 11oz- $1.50 each

Jolly Rancher Candy or Lollipops, 9.2-14oz- $2.50 each
$1/3 Twizzlers or Jolly Ranchers, exp. 9/22/13 (SS 07/28/13)
Pay $2.17 each when you buy 3
*good price

M&M’s Halloween Plain, Peanut, or Candy Corn, 9.9-12.6oz- $3.49 each
B2G1 M&M’s Brand Chocolate Candies printable
$1.50/2 M&M’s Chocolate Candies, exp. 9/22/13 (RP 08/18/13)
$1.50/2 M&M’s Milk Chocolate Harvest Blend, Peanut Chocolate Harvest Blend, Peanut Butter Chocolate Harvest Blend, Candy Corn White Chocolate Candies, Milky Way Caramel Apple Autumn Miniatures, Minis Mix Harvest Variety Bag, exp. 10/31/13 (RP 08/25/13 R)
$1/2 M&M’s Milk Chocolate Harvest Blend, Peanut Chocolate Harvest Blend, Peanut Butter Chocolate Harvest Blend, Candy Corn White Chocolate Candies, Milky Way Caramel Apple Autumn Miniatures, Minis Mix Harvest Variety Bag, exp. 10/31/13 (RP 08/25/13)
$1.50/3 MARS Chocolate Halloween Bags printable
Pay $2.32 each when you buy 3 using B2G1 free coupon
*good price

Rubbermaid Food Storage Products, select sizes- 50% off (no prices given)
Excludes glass and drinkware
$1/1 Rubbermaid Easy Find Lids, Premier, Lock-Its or Product Saver printable
$1.50/1 Rubbermaid Lunch Box Food Storage Product printable
$1/1 Rubbermaid LunchBlox Lunch Bag printable
$2/1 Rubbermaid LunchBlox or LunchBlox Kids Lunch Kit printable

Hefty Waste Bags, 18-85ct- $6.99 each
$0.55/1 Hefty Waste Bags, exp. 11/30/13 (SS 09/15/13 R)
Pay $6.44

Wisk Laundry Detergent, 50oz- $4.99
$1/1 Wisk Laundry Detergent, exp. 9/29/13 (RP 08/18/13)
$2/1 Wisk Laundry Detergent, exp. 9/29/13 (RP 08/18/13)
Pay $2.99

 

Add Comment