Market Basket Matchups 8/18 – 8/24

MB 300x41 Market Basket Matchups 8/18   8/24

 

Here are this weeks Market Basket matchups. Although Market Basket does not have a formal coupon policy available online, here are a few things to note about shopping at Market Basket in New Hampshire, Massachusetts & Maine Market Basket does NOT double coupons, but they do accept internet coupons and typically have coupons posted ALL OVER THE STORE.

Under $1

English Muffins – 2/$1

Butterball Turkey Bacon – $1.49
$1/1 Butterball Product printable
$1/2 Butterball Turkey Bacon or Breakfast Sausage, exp. 9/30/13 (SS 06/30/13)
$0.55/1 Butterball Turkey Bacon or Sausage, exp. 9/30/13 (SS 06/30/13 R)
Final Price .49 cents
Butterball Bologna – $1.69
$1/1 Butterball Product printable
Final Price : .69 cents

Wunderbar Bologna – .99 lb.
save $1 whenever you buy 1 lb. or more of Wunderbar Bologna in your grocer’s deli
Final Price : FREE!

Activia Yogurt – 2/$4
$1/1 Activia Yogurt printable
$1 off Activia Cups, exp. 9/29/13 (SS 08/04/13 R)
Final Price .50 cents w/facebook share coupon

Sour Cream – .99 cents

Dole Fruit Smoothie Shakers – 2/$3
$1/1 Dole Fruit Smoothie Shakers, exp. 8/31/13 (SS 06/23/13 R)
$1/2 Dole Fruit Smoothie Shakers, exp. 8/31/13 (SS 06/23/13 R)
Final Price .50 cents each

Pillsbury Cake Mix – .99 cents

2 Liter Pepsi Soda – .99 cents

Barilla PLUS Pasta – 2/$3
$1/2 Barilla PLUS Pasta printable
$0.55/1 Barilla Plus Pasta, exp. 9/21/13 (SS 07/28/13 #2 R)
$0.75/2 Barilla Plus Pasta, exp. 9/21/13 (SS 07/28/13 #2)
Final Price .95 cents each

Hunt’s Pasta Sauce or Bumble Bee Chunk White Tuna – $1.00

Snack Pack Pudding – $1.00
$0.45/3 Snack Pack Pudding, exp. 10/15/13 (SS 08/04/13)
$0.45/3 Snack Pack Pudding, exp. 9/15/13 (SS 08/04/13)
$1/4 Snack Pack Pudding, exp. 9/15/13 (SS 08/04/13 R)
Final Price 4/$3 or .75 cents each

Dole Fruit Squishems – 2/$4
$0.50/1 Dole Fruit Squishems, exp. 10/5/13 (SS 08/11/13)
$1/1 Dole Fruit Squishems, exp. 10/5/13 (SS 08/11/13 R)
$1/2 Dole Fruit Bowls, Gels, Parfaits, Squishems (The Coupon Book)
$1/1 Dole Fruit Squish’ems printable
Final Price $1.00 each

Ken’s Salad Dressing – 2/$4
$1/2 Ken’s Products printable
$1/1 Ken’s Dressing, exp. 9/30/13 (SS 08/11/13)
$1/2 Ken’s Dressings, exp. 9/30/13 (SS 08/11/13 R)
Final Price $1.00 each

Beverages

Coke 12 Packs – 3/$10
Get a FREE Fuze 12 Pack wyb 3

Sunny D Drinks – 4/$3

Crystal Geyser Water 24 Pack – $2.99

Frozen Food

Ben & Jerry’s Ice Cream – 2/$5

Friendly’s Ice Cream – 2/$5

Marie Callender’s Breakfast Sandwich – $3.49
$1.50/1 Marie Callender’s Breakfast Sandwich, exp. 9/8/13 (SS 07/28/13 #2)
Final Price : $1.99

Frechetta Pizza – $4.99

Ore Ida Bagel Bites – 3/$5

Weight Watchers Smart Ones Bistro Entrees – 2/$5
$3/9 Weight Watchers Smart Ones printable
$2/7 Weight Watchers Smart Ones Printable
$4/12 Weight Watchers Smart Ones Products printable
$1/3 Weight Watchers Smart Ones Products printable
$2/6 Weight Watchers Smart Ones Products printable
$4/10 Weight Watchers Smart Ones printable
$5/12 Weight Watchers Smart Ones printable
$3/10 Weight Watchers Smart Ones Product printable
$2/5 Weight Watcher Smart Ones Products printable

Gorton’s Crunchy Fillets – $2.99
$1/2 Gorton’s Items printable
$1/2 Gorton’s Items printable
Final Price : 2/$4.98

Pepperidge Farm Cheese Toast – 2/$4
$0.55/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls (The Coupon Book)
Final Price : $1.45 each

Meat/Seafood/Deli

Live Lobsters – $3.99 lb.

Scrod Haddock Fillets – $6.99 lb.

Perdue Perfect Portions Chicken Breast – $5.99
$0.75/1 Perdue Product printable
$0.75/1 Perdue Product printable
$0.75/1 Perdue Product printable
Final Price : $5.24

Angus Ground Beef Round – $3.79 lb.

Gardein Beefless Tips – $2.99
$1/1 Gardein Frozen Entree Product printable
Final Price : $1.99

Boca Meatless Nuggets – $2.49

Butterball Lunchmeat – $2.69
$1/1 Butterball Deli Meats, exp. 9/30/13 (ALL YOU July ’13)
$1/1 Butterball Deli Meat, exp. 8/31/13 (ALL YOU June ’13)
$1/1 Butterball Deli Meat, Butterball Fresh or Butterball Frozen Item, exp. 8/31/13 (ALL YOU May ’13)
$1/2 Butterball Packaged Lunchmeat, Sub Starters or Strips, exp. 9/30/13 (SS 06/30/13)
$1/1 Butterball Product printable
Final Price $1.69

Butterball Turkey Burgers – $6.49
$1/1 Butterball Product printable
$1.50/1 Butterball Sweet Onion or Original Seasoned Frozen Turkey Burgers printable
$1/1 Butterball Original or Sweet Onion Flavored Turkey Burgers, exp. 9/30/13 (SS 06/30/13)
$1/1 Butterball Everyday Frozen Turkey Burgers, Original Seasoned or Sweet Onion Seasoned, exp. 8/31/13 (ALL YOU June ’13)
Final Price $4.99

Butterball Chicken Strips – $1.99
$1/1 Butterball Product printable
Final Price : .99 cents

Produce

Red or Green Seedless Grapes – 99 lb.

New Jersey Peaches – .99 lb.

Watermelon – .49 lb.

Imported Sweet Blackberries – 2/$4

Nature Sweet Cherry Tomatoes – 2/$4

Fresh Express Salad Kits – 2/$5

Fresh Crisp Radishes – .99 cents

European Seedless Cucumbers – .99 cents

Peeled Baby Carrots – .99 cents

Green Cabbage – .39 lb.

Organic Green Peppers – $1.99 lb.

All Purpose Potatoes (5 lb. Bag) – $1.99

California Celery Hearts – $1.99

Health & Beauty

Cetaphil Cleanser – $6.99
$1/1 Cetaphil Product printable
$1/1 Cetaphil Product printable
Final Price : $5.99

Arm & Hammer Dental Care Toothpaste – $2.99
$1/2 Arm & Hammer Mentadent Toothpaste Product printable

Grocery

Freihofer’s Country Breads – 2/$3

Blue Berry Muffins (6 Pack) – $1.99

Cains Mayonnaise – 2/$5
$1/2 Cains Mayonnaise printable
$1/2 Cains Products printable
Final Price : 2/$4

Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal – 2/$5
$0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Crunch Cereal printable
$1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats or Frosted Mini-Wheats Crunch Cereals printable
$1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal printable
$0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini Wheats Crunch Cereal, exp. 8/25/13 (RP 07/14/13)
$1/2 Kellogg’s Frosted Mini Wheats or Crunch, exp. 9/8/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price $1.80 each

Maple Grove Dressing – 2/$4
$1/2 Maple Grove Farms Products printable
Final Price : 2/$3

Dole Fruit Bowls – 2/$4
$0.50/1 Dole Fruit Bowls printable
$0.50/1 Dole Fruit Bowl in 100% Juice, Fruit In Gel, Fruit Parfait, or Fruit Crisp printable
$0.50/1 Dole Fruit Bowls or All Natural Fruit in Plastic Jars printable
$1/2 Dole Fruit Bowls Fruit in 100% Juice or Dole Fruit Squish’ems! printable
$1/2 Dole Fruit Bowls, Gels, Parfaits, Squishems (The Coupon Book)
$0.75/2 Dole Fruit Bowls, Gels or Fruit Parfaits, exp. 10/5/13 (SS 08/11/13 R)
$.50/2 Dole Fruit Bowls, Gels or Fruit Parfaits, exp. 10/5/13 (SS 08/11/13)
Final Price $1.50 each

Domino Granulated Sugar – 2/$5
$0.50/1 Domino Granulated Sugar, exp. 8/17/13 (RP 06/02/13)
$1/2 Domino Sugar Product, exp. 8/17/13 (RP 06/02/13)
Final Price : 2/$4

Fiber One Bars – 2/$5
$0.60/1 Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.50/1 Fiber One Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, (Bars, Brownies, Cakes) or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, (Bars, Brownies, Cakes) or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, (Bars, Brownies, Cakes) or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, (Bars, Brownies, Cakes) or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.50/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, (Bars, Brownies, Cakes) or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$1/2 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Caolorie Product, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13 R)
$0.50/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Caolorie Product, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13)
$0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars, exp. 10/5/13 (SS 08/11/13)
Final Price $1.90 each *If Included*

Food Should Taste Good Chips – 2/$5
$1/1 Food Should Taste Good Chips printable
$0.75/1 Food Should Taste Good Chips printable
$0.75/1 Food Should Taste Good Product printable
Final Price $1.50 each

Chips Ahoy Cookies, Triscuits, Ritz Crackers, or Honey Grahams – 2/$6
$1/2 Chips Ahoy Cookies printable
$1/3 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 9/21/13 (SS 08/11/13)
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 9/21/13 (SS 08/11/13 R)
$1/1 Nabisco Chips Ahoy! Cookies, exp. 12/31/13 (Make Their School Day Great Booklet)
$1/1 Nabisco Teddy Grahams, exp. 12/31/13 (Make Their School Day Great Booklet)
$1/1 Nabisco Honey Maid Grahamfuls Crackers, exp. 12/31/13 (Make Their School Day Great Booklet)
$1/1 Honey Maid Grahamfuls Crackers, exp. 12/31/13 (Nabisco Snack Coupon Booklet)
$1/1 Chips Ahoy! Cookies, exp. 12/31/13 (Nabisco Snack Coupon Booklet)
Final Price $2.00 each

Nabisco Teddy Grahams – 2/$5
$1/1 Nabisco Teddy Grahams, exp. 12/31/13 (Make Their School Day Great Booklet)
$1/1 Teddy Grahams, exp. 12/31/13 (Nabisco Snack Coupon Booklet)
Final Price : $1.50 each

Filippo Berio Olive Oil – $3.99
$1/1 Filippo Berio Olive Oil printable
$1/1 Filippo Berio Olive Oil printable
Final Price : $2.99

Jif Whips Peanut Butter – 2/$5
$.55 off any Jif Whipped Peanut Butter Spread
Final Price : $1.95 each

Household

Hefty MEGA Pack Kitchen Bags – $9.99
$0.55/1 Hefty Trash Bags, exp. 12/31/13 (Peelie)
$0.55/1 Hefty Waste Bags, exp. 8/31/13 (RP 05/05/13)
Final Price : $9.44

Wisk Laundry Detergent – $3.99

Hefty Slider Bags – 2/$5
$1/2 Hefty Slider Bags, exp. 8/31/13 (RP 05/05/13 R)
$1/2 Hefty Slider Bags, exp. 10/31/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price : 2/$4

Refrigerated/Dairy

Dannon Danimals Smoothie 6 Pack – 2/$4
$1/2 Dannon Danimals, exp. 11/1/13 (Kellogg’s Breakfast Savings)
Final Price : 2/$3

Cedar’s All Natural Hommus – $2.99
$0.55/1 Cedar’s All Natural Hommus printable
Final Price : $2.44

International Delight Coffee Creamer – 2/$5
$0.75/1 International Delight Coffee Creamer printable
$0.55/1 International Delight Coffee Creamer printable
Final Price $1.75

Add Comment