Today's Dollar General Deal »

Dollar General Deals, 9/16-9/22

Here are the Dollar General Deals for the week of 9/16/12. Dollar General now accepts printable coupons and you can find their coupon policy online. I suggest printing a copy of it and bringing it with you to your store.

dollar general deals 916 922 Dollar General Deals, 9/16 9/22

These deals are valid from 9/16 to 9/22. There is a $5 off when you spend $25 couponĀ available on the Dollar General website that is valid for Saturday, September 22, 2012 only.

GROCERY

Pepsi, 6 pk cans, Assorted varieties, On Sale 3 for $5

Mtn Dew, 6 pk cans, Assorted varieties, On Sale 3 for $5

Doritos, 11 to 11.5 oz, On Sale B2G1

Pepsi, 2 Liter, Assorted varieties, On Sale 4 for $5

Mtn Dew, 2 Liter, Assorted varieties, On Sale 4 for $5

Pepsi, 6 pk bottles, On Sale 3 for $10

Mtn Dew, 6 pk bottles, On Sale 3 for $10

Frito-Lay Multipack, 20 ct, On Sale for $6

Munchies Snack Mix, 9.25 to 10.5 oz, On Sale for $2.25

Fritos Bean Dip, 9 oz, On Sale for $2.25

Sobe Lifewater, 20 oz, Assorted varieties, On Sale for $1

Lay’s Stax, 5.5 oz, Assorted flavors, On Sale for $1

Gatorade, 32 oz, On Sale for $1

Campbell’s Chunky Soup, 18.6 to 18.8 oz, Assorted flavors, On Sale for $1.50
$1/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili, exp. 10/31/12 (SS 09/09/12 #2 R)
$0.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili, exp. 10/31/12 (SS 09/09/12 #2 R)
$0.50/2 Campbell’s Chunky Soup or Chili, or 100% Natural Microwavable Bowls printable
Final Cost: as low as $1.25 each wyb 2

DiGiorno Pizza, 28.2 to 32.7 oz, Assorted varieties, On Sale for $4.50
$1/2 Digiorno Large Pizzas, exp. 10/9/12 (RP 09/09/12)
Final Cost: $4.25 each wyb 2

Maxwell House Original Roast Coffee, 23 oz, On Sale for $6
$1/1 Maxwell House Coffee, exp. 10/31/12 (Maxwell House Peelie)
$1/1 Maxwell House Coffee, exp. 9/30/12 (Kraft Foods Comida y Familia Booklet )
$1/2 Maxwell House Product, exp. 9/30/12 (Product Package)
$2/3 Participating Kraft Foods Products DG printable coupon
Final Cost: as low as $4.33 each wyb 3

Dr Pepper, 2 Liter, Assorted flavors, On Sale 4 for $5

Dr Pepper, 12 pk cans, Assorted flavors, On Sale 3 for $10
$1/2 12 pks Dr. Pepper or Dr. Pepper TEN printable
Final Cost: $2.83 each wyb 2

Mott’s Apple Juice, 64 oz, On Sale for $2.40

Hawaiian Punch, 6 pk, Assorted flavors, On Sale for $2

Mott’s Apple Juice, 6 pk, On Sale for $2

Hawaiian Punch, 32 oz, Assorted flavors, On Sale for $1

Yoo-hoo Chocolate Drink, 3 pk, On Sale for $1

Snapple Drink, 16 oz, Assorted flavors, On Sale for $1

PayDay Snack Size Bag, 10.78 to 11.6 oz, On Sale for $2.75

Kit Kit Snack Size Bag, 10.78 to 11.6 oz, On Sale for $2.75
$1/3 Reese’s or Kit Kat Snack Size Bags, exp. 9/16/12 (SS 08/12/12)
$1/3 Hershey’s Miniatures, Reese’s Miniatures, Kit Kat Miniatures or Hershey’s Kisses Bags, exp. 9/16/12 (SS 08/12/12)
Final Cost: $2.42 each wyb 3

Dole Fruit Bowls, 4 pk, Assorted varieties, On Sale for $2
$0.55/2 DOLE Fruit Bowls Fruit in 100% Juice printable
$0.75/2 Dole Fruit Bowls, Gels or Parfaits, exp. 10/31/12 (SS 08/26/12 R)
$0.50/1 Dole Fruit Bowls printable
$0.50/1 Dole Fruit Bowls or All Natural Fruit in Plastic Jars printable
Final Cost: as low as $1.50

Planters Dry Roasted Peanuts, Salted or Lightly Salted, 16 to 20 oz, On Sale for $4
$1/2 Planters Peanuts printable
Final Cost: $3.50 each wyb 2

Welch’s Grape Jelly, 32 oz, On Sale for $1.75
$0.35/1 Welch’s Jam, Jelly or Spread, exp. 9/30/12 (RP 07/29/12)
Final Cost: $1.40

Nutella, 13 oz, On Sale for $3.25
$1/1 Nutella Product, exp. 10/31/12 (RP 08/05/12)
$1/2 Nutella Hazelnut Spread printable
Final Cost: as low as $2.25

Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn, 3 pk, Assorted varieties, On Sale for $2.25

V8 Splash Smoothies Strawberry Banana, 46 oz, On Sale for $2
$1/3 V8 Splash, exp. 9/23/12 (SS 08/12/12 R)
Final Cost: $1.67 each wyb 3

V8 100% Vegetable Juice, 64 oz, On Sale for $3.25
$1/3 V8 Beverage, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12)
$0.75/2 V8 100% Vegeatble Juice, exp. 10/21/12 (SS 09/09/12 R)
$0.60/1 V8 Vegetable Juice, exp. 9/23/12 (SS 08/12/12 R)
$1/2 V8 Vegetable Juice printable
Final Cost: as low as $2.65

Clover Valley Water, 15 pk, On Sale 2 for $5

Barilla Thin Spaghetti, 16 oz, On Sale for $1

Barilla Rotini Pasta, 16 oz, On Sale for $1

Barilla Penne Pasta, 16 oz, On Sale for $1

Barilla Angel Hair Pasta, 16 oz, On Sale for $1

Prego Pasta Sauce, 24 oz, Assorted flavors, On Sale for $2
$0.40/2 Prego Sauce, exp. 10/6/12 (SS 09/09/12 #2 R)
$1/3 Prego Sauce, exp. 10/6/12 (SS 09/09/12 #2)
Final Cost: as low as $1.67 each wyb 3

Campbell’s Tomato Soup, 14.75 to 15.2 oz, On Sale for $1
$0.40/3 Campbell’s Condensed Soup printable
$0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, exp. 11/4/12 (SS 09/16/12 R)
$0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup, exp. 10/21/12 (SS 09/09/12 #2)
$1/5 Campbell’s Condensed Soups printable
Final Cost: as low as $0.80 each wyb 5

Campbell’s Chicken Noodle Soup, 14.75 to 15.2 oz, On Sale for $1
$0.40/3 Campbell’s Condensed Soup printable
$0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, exp. 11/4/12 (SS 09/16/12 R)
$0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup, exp. 10/21/12 (SS 09/09/12 #2)
$1/5 Campbell’s Condensed Soups printable
Final Cost: as low as $0.80 each wyb 5

Hunt’s Manwich Sloppy Joe Sauce, 15 oz, On Sale for $1

Rotel, 10 oz, On Sale for $1
$0.50/2 Ro*Tel Diced Tomatoes, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12 R)
$1/3 Ro*Tel Diced Tomatoes, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12 R)
Final Cost: as low as $0.67 each wyb 3

Hunt’s Ketchup, 24 oz, On Sale for $1

Clover Valley Tuna in Water, 5 oz, On Sale 4 for $3

Clover Valley Tuna in Oil, 5 oz, On Sale 4 for $3

Clover Valley Beef Ravioli, 15 oz, On Sale 4 for $3

Hellmann’s Mayonnaise, 30 oz, On Sale for $3.50
$0.75/1 Hellmann’s Mayonnaise, exp. 1/31/13 (Making Life Better Unilever Booklet)
Final Cost: $2.75

Best Foods Mayonnaise, 30 oz, On Sale for $3.50

Nissin Big Cup Noodles, 2.82 oz, Assorted flavors, On Sale for 65Ā¢
$1/4 Nissin Big Cup Noodles, exp. 12/9/12 (SS 09/09/12)
Final Cost: $0.40 each wyb 4

Van Camp’s Baked Beans, 28 oz, Assorted varieties, On Sale for $1.25

Kellogg’s Special K Crackers, 4 oz, On Sale for $2.50

Keebler Flatbread Crisps, 9.5 oz, On Sale for $2.50

Scooby-Doo Graham Cookies, 11 oz, On Sale for $2.50

Ritz Crackers, 11.3 oz, On Sale for $2.50
$1/3 Ritz Crackers, Crackerfuls, Premium Crackers, Wheat Thins or Triscuit Snack Crackers, exp. 2/1/13 (All You Delicious on a Dime Cookbook)
Final Cost: $2.17 each wyb 3

Ritz Fresh Stacks, 12.2 to 12.8 oz, On Sale for $3.50

Honey Maid Fresh Stacks, 12.2 to 12.8 oz, On Sale for $3.50
$1/2 Honey Maid Product, exp. 10/21/12 (SS 07/22/12)
Final Cost: $3 each wyb 2

Sweet’N Low, 100 ct, On Sale for $1.75
$0.35/1 Sweet’N Low printable
Final Cost: $1.40

Nabisco Mini Oreo, 9 oz, On Sale for $2.75

Nabisco Teddy Grahams, 9 oz, On Sale for $2.75

Chicken in a Biskit, 8 oz, On Sale for $2.75

Wheat Thins Ranch or BBQ, 9 oz, On Sale for $2.75
$1/3 Ritz Crackers, Crackerfuls, Premium Crackers, Wheat Thins or Triscuit Snack Crackers, exp. 2/1/13 (All You Delicious on a Dime Cookbook)
$1/1 Wheat Thins Bold Flavors printable
Final Cost: as low as $1.75

Quaker Chewy Granola Bars, 6 to 8 ct, Assorted varieties, On Sale for $2

Hungry Jack Pancake Mix, 32 oz, Original or Light and Fluffy, On Sale for $2
$1 off Hungry Jack Pancake Mix AND Hungry Jack Syrup, exp. 10/7/12 (RP 09/16/12 R)
$2/2 Hungry Jack Pancake Mix and Syrup printable
Final Cost: $1 if they have both the pancake mix AND the syrup

Eight O’Clock Coffee, 12 oz, Assorted varieties, On Sale for $5
$2/2 Eight O’Clock Coffee printable
Final Cost: $4 each wyb 2

Lance Crackers, 6 pk, Assorted varieties, On Sale for $1

DG Literacy Bar, 3.5 oz, Assorted varieties, On Sale for $1

DG Literacy Cookies, 8.5 oz, On Sale for $1

Clover Valley Nut Peg Bags, Assorted sizes and varieties, On Sale for $1

Slim Jim Snack Sticks, 4 ct, On Sale for $1

Hershey’s Chocolate Bars, 6 pk, On Sale for $3.75

Oreo Chocolate Sandwich Cremes, 10.3 oz, On Sale for $2.45

Oreo Double Stuf, 10.25 oz, On Sale for $2.45

Oreo Golden, 10.3 oz, On Sale for $2.45

Oreo Peanut Butter, 10.5 oz, On Sale for $2.45

Mentos, 15 pcs, Assorted varieties, On Sale for $1
$1/3 Mentos Bottle, exp. 10/5/12 (SS 08/05/12)
Final Cost: $0.67 each wyb 3

General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal, 11.8 to 12.8 oz, On Sale for $2.50
$1/3 General Mills Cereal, exp. 10/20/12 (SS 09/09/12)
Final Cost: $2.17 each wyb 3

General Mills Cocoa Puffs Cereal, 11.8 to 12.8 oz, On Sale for $2.50
$1/3 General Mills Cereal, exp. 10/20/12 (SS 09/09/12)
Final Cost: $2.17 each wyb 3

General Mills Trix Cereal, 10.7 oz, On Sale for $2
$1/3 General Mills Cereal, exp. 10/20/12 (SS 09/09/12)
Final Cost: $2.17 each wyb 3

Lipton Tea, 1 Gallon, Assorted varieties, On Sale for $2.75
$0.50/1 Lipton Tea Product, exp. 1/31/13 (Making Life Better Unilever Booklet)
$0.50/1 Lipton Tea, 1 Gallon DG printable coupon
Final Cost: $1.75

Clover Valley Dip Crackers, 11.5 to 13 oz, On Sale for $1.35

Clover Valley Shortbread Striped Cookies, On Sale for $1.35

Here are the Dollar General Deals for the week of 9/16/12. Dollar General now accepts printable coupons and you can find their coupon policy online. I suggest printing a copy of it and bringing it with you to your store. These deals are valid from 9/16 to 9/22. There is a $5 off when you [...]

Visit